• Poradenstvo

• Školský psychológ

• Milí rodičia, návštevníci stránky

Pracujem ako školský psychológ ako jeden z článkov systému výchovného poradenstva. Pracujem priamo v škole. Vykonávam psychologickú činnosť na pomoc deťom, poskytujem informácie a poradenské služby zákonným zástupcom a pedagógom.

Primárnym cieľom mojej práce je poskytovať odborné psychologicko-edukačné služby žiakom, rodičom, pedagógom a ďalším pedagogickým zamestnancom na rozvíjanie ich zdravého osobnostného rozvoja a psychického zdravia využitím moderných foriem a metód identifikačno-diagnostickej, konzultačno-poradenskej, nápravno-korektívnej a preventívnej práce.

Poskytujem služby, rady, návrhy, konzultácie žiakom, pedagógom, výchovnému poradcovi, vychovávateľom, rodičom, vedeniu a riaditeľovi školy a školského zariadenia, ktorí vystupujú vo funkcii konzultujúcich a školský psychológ vo funkcii konzultanta

Podľa oblastí, uskutočňujem svoje aktivity a služby škole, a riešim problémy a ťažkosti žiakov v učení, v správaní, pri rozhodovaní a voľbe povolania, spolupracujem pri narušených sociálnych vzťahoch v triede a  psychohygienických otázkach školy a výchovno-vzdelávacieho procesu a spolupodieľam sa na optimalizácii, skvalitňovaní a zefektívňovaní výchovy, vyučovania a vzdelávania

Podľa spôsobu realizácie uskutočňujem v škole psychologické služby individuálne, skupinovo i hromadne, priamo, v bezprostrednom styku so žiakom alebo sprostredkovane prostredníctvom pedagógov, výchovných poradcov, rodičov, vychovávateľov.

Podľa obsahu činností vykonávam preventívnu, identifikačno-diagnostickú, konzultačno-poradenskú a nápravno-korektívnu činnosť.

V súčasnosti sa v psychologickej činnosti školských psychológov v školách a školských zariadeniach uprednostňujú preventívne aktivity. Preto uskutočňujem primárnu prevenciu  s cieľom vytvárať optimálne sociálne, výchovné a vzdelávacie podmienky, ktoré by predchádzali, zabraňovali či eliminovali vznik sociálnopatologických javov (akými sú agresivita, šikanovanie, intolerancia, záškoláctvo, delikvencia, drogová závislosť a i., ale aj narastajúci stres, vyčerpanosť, napätie a konflikty medzi rovesníkmi ako aj učiteľmi a žiakmi) a zabezpečovali  harmonický osobnostný rozvoj a psychické zdravie žiakov a pedagógov.

Mgr. Soňa Záležáková
            Kontakt: +421 35 642 8726