• Krížom krážom Slovenskom

• Poznávanie vlasti je nevyhnutné nielen pre nadobúdanie geografických poznatkov, ale aj pre budovanie vzťahu k sebe, napr. ako sa orientujem v neznámom prostredí, ku kolektívu v škole, napr. ako dokážem spolupracovať pri riešení problému, k národu, napr. pristupujem k historickému a kultúrnemu dedičstvu.

Krížom krážom Slovenskom bol projekt, ktorý zrealizovala naša ZŠ prostredníctvom grantového programu SPP. V šk. roku 2021/2022  žiaci z nadaných tried vďaka nemu získali množstvo informácií o blízkom i širšom okolí, videli zaujímavé miesta jednotlivých regiónov, zažili cez príbehy, legendy, cez kontakt s miestom kus histórie.

Tak sa v uplynulom šk. roku rozbehli aktivity tvorivého čítania, písania a hrania v projekte SPP s cieľom dozvedieť sa, zažiť, pamätať si, napr. o zákutiach Bratislavy, Levíc, Banskej Bystrice, Nitry.

Prvou indíciou na odkrývanie tajomstva miest a lokalít bolo hľadanie v literárnych prameňoch, internetových zdrojoch, triedenie informácií, analyzovanie poznatkov v skupinách.

Nasledovalo spracovanie informácií do vlastných príbehov, pretavenie do dramatizácií – žiaci skladali texty, tvorili scénu, rekvizity, bábky, hrali, nahrávali, prepájali prečítané s vlastnou tvorivosťou, s vlastnou prezentáciou. Učili sa deliť si sociopozície v tíme, učili sa niesť zodpovednosť každého člena spoločenstva na výsledku.

Dôležité bolo priamo si „ohmatať terén“, dotknúť sa budov, prejsť sa ulicami, navštíviť múzeá, nasať energiu z lokalít, kde aj dnes cítiť históriu.

Nebolo jednoduché v čase „proti koronových“ obmedzení  zrealizovať cestu krížom krážom Slovenskom. Cestovná kancelária Putujeme Slovenskom sa nezastavila v činnosti  a pripravila zaujímavé destinácie s cieľom poznávania a zažívania Slovenska.